برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

محبوب‌ترین روش های پرداخت اینترنتی در ایران و جهان کدام‌اند؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

این روزها اغلب صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی به دنبال کسب سهم بازار (مشتری) بیشتر در بازارهای تجارت الکترونیک هستند. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی، شناسایی محبوب‌ترین روش های پرداخت اینترنتی است که میان مشتریان بیشترین استفاده را دارند. دانستن این که فراهم کردن کدام روش پرداخت مهم‌تر است، اهمیت زیادی دارد؛ زیرا آمار و ارقام نشان می‌دهد که مشتریان در صورتی که روش پرداخت مورد نظرشان موجود باشد، 70% بیشتر احتمال دارد که خرید خود را نهایی کنند.

احتمالا اولین گزینه‌ای که به عنوان روش پرداخت به ذهن شما می‌رسد، پرداخت با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب است؛ اما آیا کسب‌وکار شما واقعاً اولویت‌های همه مخاطبان در نظر گرفته است؟ برای پاسخ دادن به این سوال، بیایید در این مطلب محبوب‌ترین روش های پرداخت آنلاین را بررسی کنیم و ببینیم چه روش‌هایی وجود دارد که شما آن‌ها را در نظر نگرفته‌اید.

روش های پرداخت اینترنتی در دنیا

مشتریان امروزه چه از وب‌سایت یا اپلیکیشن تلفن همراه شما خرید کنند، انتظار دارند روش های پرداخت متنوعی پیش رویشان باشد تا بتوانند روشی را انتخاب کنند که با توجه به شرایط مالی‌شان بهترین است. بنابراین اگر فروشگاه اینترنتی راه انداخته‌اید و 80 میلیون کاربر اینترنت در ایران را هدف قرار داده‌اید، بهتر است نگاهی به لیست محبوب‌ترین روش های پرداخت اینترنتی از نظر مشتریان جهانی بیاندازید:

کارت‌های نقدی و اعتباری

کارت‌های اعتباری همواره یکی از محبوب‌ترین روش های پرداخت در سراسر جهان برای خرید اینترنتی هستند. اگرچه در سال‌های اخیر، کارت اعتباری بخشی از محبوبیت خود را به کیف‌پول الکترونیکی داده است، اما پرداخت اعتباری در سراسر دنیا 41% از کل تراکنش‌ها را به خود اختصاص داده‌ است. این روش پرداخت که امکان خرید و فروش اقساطی را فراهم می‌کند، بیشترین محبوبیت را در اروپا و آمریکا دارد اما این محبوبیت در حال گسترش به سراسر دنیا از جمله آسیا است.

محبوبیت کارت‌های نقدی (Debit Card) و اعتباری (Credit Card) در دنیا عمدتا به دلیل امنیت بالای آن‌هاست. در طی سال‌های متمادی، استانداردهای جهانی متعددی برای تراکنش‌های مبتنی بر کارت‌های بانکی وضع شده که راحتی و امنیت استفاده از این کارت‌ها را تضمین می‌کند.

پرداخت اعتباری به دلیل ارائه برخی امتیازات در مقایسه با پرداخت نقدی، در کشورهای غربی محبوبیت بیشتری دارد. برای مثال برخی از مشتریان برای دریافت امتیازات باشگاه مشتریان، تشویق می‌شوند که از کارت‌ اعتباری استفاده کنند. در ایالات متحده آمریکا، میزان استفاده از کارت اعتباری بر رتبه اعتباری کاربر تأثیر مثبت می‌گذارد و به عنوان یک انگیزه برای پرداخت اعتباری عمل می‌کند.

کارت‌های نقدی که سالیان سال اولویت مشتریان برای پرداخت اینترنتی بوده‌اند، در حال از دست دادن جایگاه خود و جایگزین شدن با روش‌های نوین پرداخت هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

کیف‌پول الکترونیکی

کیف‌پول الکترونیکی که به عنوان کیف‌پول دیجیتال نیز شناخته می‌شود، یکی از سریع‌ترین روش های پرداخت آنلاین در تجارت الکترونیک B2C در سرتاسر جهان است که محبوبیت آن در حال رشد است. پیش‌بینی می‌شود که کیف‌پول الکترونیکی 50% از پرداخت‌های فروشگاه‌های اینترنتی را تا پایان سال 2022 به خود اختصاص دهد. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که استفاده از کیف‌پول الکترونیکی از کارت‌های بانکی پیشی گرفته است.

کیف‌پول الکترونیکی مانند یک حساب پیش‌پرداخت کار می‌کند و اطلاعات کارت بانکی و وجوه مشتری را ذخیره می‌کند. کاربر کیف‌پول را به مبلغ مورد نظر شارژ می‌کند و هنگام پرداخت با استفاده از کیف‌پول الکترونیکی، دیگر نیازی به وارد کردن جزئیات حساب بانکی خود برای تکمیل خرید ندارد و از صفحه پرداخت به صفحه کیف‌پول الکترونیکی هدایت می‌شود. در این صفحه فقط لازم است که نام کاربری و رمز عبور خود وارد کند تا خرید انجام شود. به همین دلیل کیف‌پول الکترونیکی یکی از سریع‌ترین روش های پرداخت است و محبوبیت زیادی میان مشتریان کسب کرده است. از طرفی، مزیت کیف‌پول الکترونیکی برای فروشگاه‌های اینترنتی آن جایی مشخص می‌شود که عدم نیاز به وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، موجب کوتاه شدن زمان تصمیم‌گیری به پرداخت می‌شود؛ در نتیجه مشتریان سبد خرید خود را سریع‌تر نهایی می‌کنند.

PayPal محبوب‌ترین کیف‌پول الکترونیکی در آمریکا و اروپا و AliPay در آسیا و اقیانوسیه است. ApplePay، GooglePay، WeChat و Venmo نیز در سراسر دنیا محبوبیت قابل‌توجهی دارند. کیف‌پول‌های الکترونیکی همچنین قابلیت یکپارچگی با کیف‌پول‌های موبایل را دارند و می‌توانند از گزینه‌های تشخیص هویت بیومتریک گوشی استفاده کنند که به کاربر کمک می‌کند سریع‌تر وارد کیف‌پول شود و پرداخت‌هایش را در زمان کم‌تری انجام ‌دهد. این امکان همچنین امنیت کیف‌پول الکترونیکی را تضمین می‌کند.

الان بخر بعدا پرداخت کن  (BNPL)

یکی از روش های پرداخت اینترنتی که اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته و در دو سال گذشته ۱۶۲% رشد داشته است، “الان بخر بعدا پرداخت کن” است. بر طبق گزارش Teen Vogue، این روش نوعی اعطای اعتبار فوری است که کاربران جوان تمایل بیشتری به آن دارند. با این روش پرداخت، مشتریان این امکان را دارند که خرید خود را در لحظه انجام دهند و هزینه آن را بعدا (با نرخ بهره بسیار پایین یا بدون نرخ بهره) پرداخت کنند. در برخی موارد استفاده از این روش پرداخت حتی نیاز به داشتن کارت اعتباری هم ندارد.

گزارش شده است که فراهم بودن این روش پرداخت در هنگام تسویه‌حساب، 30% از مشتریان را ترغیب می‌کند تا خریدی را نهایی کنند که در حالت عادی انجام نمی‌دادند.

این روش پرداخت هنوز در مراحل ابتدایی است، اما بیش از 3٪ از تراکنش‌های فروشگاه‌های اینترنتی در سطح جهانی را به خود اختصاص داده و انتظار می‌رود این رقم طی 3 سال آینده افزایش یابد.

کارت‌های پیش‌پرداخت

یکی دیگر از روش های پرداخت اینترنتی، کارت‌های پیش‌پرداخت هستند که عمدتاً توسط کاربرانی که حساب بانکی ندارند یا نوجوانان انتخاب می‌شوند. این مشتریان یک کارت پیش‌پرداخت که عضو شبکه شتاب است (مانند کارت هدیه) را با موجودی از پیش تعریف شده در اختیار دارند و از اطلاعات آن برای انجام تراکنش‌های اینترنتی استفاده می‌کنند.

ضریب نفوذ کارت‌های پیش‌پرداخت در بازار در حال حاضر تنها حدود 1% از کل معاملات تجارت الکترونیک جهانی است. استفاده از این روش پرداخت در صنعت بازی بیشتر مشهود است، که به احتمال زیاد به دلیل گروه سنی مخاطبان این حوزه است.

انتقال وجه بین بانکی

این روش پرداخت آنلاین به معنای انتقال وجه توسط مشتری از حساب بانکی خود به حساب فروشگاه اینترنتی است. مشابه این روش در ایران، واریز وجه به صورت حساب به حساب یا کارت به کارت است. نقل و انتقالات بین بانکی 9% از حجم تراکنش‌های تجارت الکترونیک در سراسر جهان در سال گذشته را تشکیل داده‌اند که بیشترین بخش آن در اروپا بوده است.

سهم روش های مختلف پرداخت از تراکنش‌های آنلاین

ترجیحات کاربران در مناطق جغرافیایی مختلف

در حالی که دانستن پرکاربردترین روش های پرداخت در دنیا برای صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی ضروری است، این را هم باید در نظر گرفت که ترجیحات کاربران در هر منطقه جغرافیایی ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال کاربران در برخی مناطق ترجیح به استفاده از کارت بانکی دارند، در حالی که در مناطق دیگر کیف‌پول الکترونیکی یا BNPL محبوب‌تر است.

محبوب‌ترین روش های پرداخت در آسیا و اقیانوسیه

روش های پرداخت اینترنتی ذکر شده در سال گذشته در بازارهای آسیا و اقیانوسیه تقریباً 60% از کل تراکنش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. در بیشتر کشورهای آسیا و اقیانوسیه، کیف‌پول الکترونیکی پیشتاز است و بیش از 50% از تراکنش‌های آنلاین این منطقه مبتنی بر کیف‌پول است.

کاربران چینی بزرگ‌ترین طرفداران این روش پرداخت آنلاین هستند و AliPay با 42% از تراکنش‌ها و WeChat Pay بر این بازار تسلط دارند. کارت‌های نقدی و اعتباری در اولویت دوم در آسیا قرار دارند و پس از آن انتقال وجه بانکی قرار دارد.

روش های پرداخت اینترنتی در ایران

حالا که با روش‌های پرداخت اینترنتی در دنیا آشنا شده‌اید، بهتر است نگاهی به وضعیت این روش‌ها در ایران بیاندازیم. بدون شک تاکنون پرطرفدارترین روش پرداخت اینترنتی در ایران، استفاده از کارت بانکی بوده است. کارت‌های نقدی در ایران بسیار رایج هستند؛ اما این روزها پای پرداخت اعتباری نیز به تراکنش‌های آنلاین باز شده است. شرکت‌های لندتک بسیاری امکان دریافت اعتبار در حساب را برای مشتریان فراهم می‌کنند؛ در روش پرداخت اعتباری، امکان پرداخت اقساطی مبالغ خرید فراهم می‌شود. کیف‌پول الکترونیکی نیز از جمله روش‌هایی است که پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به گزینه‌ای سریع و راحت برای پرداخت را دارد.

از دیگر روش‌های نوظهور و رو به رشد در ایران، می‌توان به BNPL اشاره کرد که جای خود را به خوبی میان استارت‌آپ‌ها و فروشگاه‌ها باز کرده است. این روزها به دلیل وضعیت اقتصادی در ایران، BNPL و پرداخت اعتباری هر دو از روش های پرداخت محبوب میان مشتریان به شمار می‌روند زیرا امکان خرید آنی و پرداخت آتی کالا و خدمات را فراهم می‌کنند. بیشترین کالاهایی که مشتریان در ایران تمایل دارند هزینه آن‌ها را با “الان بخر بعدا پرداخت کن” بپردازند، به ترتیب به صورت زیر است:

  1. کالاهای دیجیتال
  2. مد و پوشاک
  3. لوازم خانگی
  4. کالاهای ضروری و روزمره
  5. کالاهای فرهنگی و هنری

در هر یک از این حوزه‌ها که فعالیت کنید، اگر بخواهید برای هر روش، درگاه پرداخت جداگانه بر روی وب‌سایت خود راه‌اندازی کنید نتیجه‌ای به جز سردرگمی مشتریان در حین پرداخت نخواهد داشت. درگاه پرداخت امن اعتبارینو تنها درگاه پرداختی است که امکان پرداخت با انواع کارت بانکی (نقدی، پیش‌پرداخت و …)، پرداخت اعتباری، پرداخت مبتنی بر کیف‌پول الکترونیکی و BNPL را به طور هم‌زمان از یک درگاه واحد فراهم کرده است. اگر فروشگاه اینترنتی دارید و قصد دارید روش های پرداخت متنوعی را برای مشتریان خود فراهم کنید، با ما در تماس باشید.

جمع‌بندی

اکنون که این مطلب را خوانده‌اید، ذهنیت جامعی در مورد محبوب‌ترین روش های پرداخت آنلاین دارید. انتخاب و ارائه روش‌های مختلف پرداخت به مشتریان باعث می‌شود به مرور زمان نرخ تبدیل سایت شما رشد کند. هنگام تنظیم استراتژی‌های بازاریابی و کسب‌وکار، ترجیحات کاربران را در ذهن داشته باشید و روش‌های پرداختی را انتخاب کنید که قیف فروش را برای مشتریان کوتاه‌تر کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: