برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

رتبه اعتباری چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

رتبه اعتباری (Credit Score) چیست؟

رتبه اعتباری (Credit Score) یک عدد سه رقمی است که معمولاً بین 300 تا 850 قرار دارد و به اعتباردهندگان نشان می‌دهد که چقدر احتمال دارد شما اقساطتان را به موقع بازپرداخت کنید. Credit Score بر بسیاری از جنبه‌های زندگی مالی شما تأثیر می‌گذارد؛ این که به شما وام تعلق بگیرد یا نه و یا خط اعتبار شما شارژ شود و سقف اعتبارتان چقدر باشد، به Credit Score شما بستگی دارد.

رتبه اعتباری بالاتر می‌تواند به شما امکان دسترسی به خدمات اعتباری بیشتر و با نرخ بهره پایین را بدهد. اعتبارگیرندگان با Credit Score بالا اغلب گزینه‌های بیشتری پیش رو دارند، از جمله این که برای دریافت اعتبار با مبالغ بالا برای خرید خودرو و … واجد شرایط می‌شوند.

به طور خلاصه:

  • رتبه اعتباری نقش کلیدی در تصمیم اعتباردهنده برای اعطای اعتبار دارد.
  • برای محاسبه Credit Score در بسیاری از مؤسسات مالی از روش اعتبارسنجی FICO استفاده می‌شود.
  • عواملی که در محاسبه Credit Score در نظر گرفته می شوند عبارتند از: سابقه بازپرداخت اقساط، انواع اعتبارات دریافت شده، مدت زمان استفاده از خط اعتبار و کل بدهی یک فرد.
  • بستن حساب اعتباری که از آن استفاده نمی‌کنید توصیه نمی‌شود زیرا انجام این کار می‌تواند رتبه اعتباری افراد را کاهش دهد.

 

چرا رتبه اعتباری مهم است؟

بهتر بگوییم، چرا باید سعی کنید Credit Score خود را بالا نگه دارید؟ به عبارت ساده، افرادی که رتبه اعتباری بالاتری دارند، معمولاً تحت شرایط بهتری اعتبار دریافت می‌کنند، که ممکن است به مبلغ اعتبار بالاتر، سود کمتر و دوره بازپرداخت طولانی‌تر تبدیل شود.

با این حال باید به یاد داشته باشید که وضعیت مالی و اعتباری هر فرد متفاوت است. اعتباردهندگان مختلف نیز ممکن است معیارهای متفاوتی در اعطای اعتبار داشته باشند، که حتی ممکن است شامل اطلاعاتی مانند میزان درآمد شما باشد.

انواع روش‌های اعتبارسنجی مورد استفاده توسط وام‌دهندگان و اعتباردهندگان ممکن است بر اساس صنعت و یا مدل اعتبارسنجی مورد استفاده آن‌ها متفاوت باشد. برای مثال اگر قصد خرید خودرو را دارید، یک شرکت لندتک ممکن است از یک روش اعتبارسنجی استفاده کند که تاکید بیشتری بر سابقه بازپرداخت اقساط شما دارد.

 

عوامل موثر بر رتبه اعتباری

چطور رتبه اعتباری خود را افزایش دهید؟

برای هر اعتبارگیرنده یک گزارش اعتباری وجود دارد که بر اساس اطلاعات جدید به‌روزرسانی می‌شود. هنگامی که اطلاعات در این گزارش بارگزاری می‌شود، رتبه اعتباری شخص تغییر می‌کند ممکن است افزایش یا کاهش یابد. در این‌جا چند راه وجود دارد که شخص اعتبارگیرنده می تواند Credit Score خود را بهبود بخشد:

  • اقساط خود را به موقع بپردازید. برای این‌که رتبه اعتباری شما به طور محسوس افزایش پیدا کند، حداقل شش ماه پرداخت به موقع لازم است.
  • موجودی خط اعتبار خود را افزایش دهید. اگر حساب اعتباری دارید، با بانک یا موسسه مربوطه تماس بگیرید و درخواست افزایش اعتبار کنید. اگر حساب شما در وضعیت خوبی باشد، می‌توانید سقف اعتبار خود را افزایش دهید. نکته مهم این است که این مبلغ اعتبار را خرج نکنید تا نرخ استفاده از اعتبار کمتری داشته باشید.
  • حساب اعتباری خود را نبندید. اگر از اعتبار خود استفاده نمی‌کنید، بهتر است به جای بستن حساب، استفاده از کارت اعتباری را متوقف کنید؛ زیرا بستن حساب بسته به طول عمر حساب و سقف اعتبار یک کارت، می‌تواند به Credit Score شما آسیب برساند. برای مثال فرض کنید شما ۱۰۰۰ دلار بدهی داشته باشید و سقف اعتبار شما ۵۰۰۰ دلار باشد که به طور مساوی بین دو کارت تقسیم شده است. در این حالت نرخ استفاده از اعتبار شما 20٪ است که خوب است. اگر یکی از حساب‌ها را ببندید، نرخ استفاده از اعتبار شما 40٪ می‌شود که بر رتبه اعتباری شما تأثیر منفی می‌گذارد.

 

جمع‌بندی

رتبه اعتباری شما عددی است که می‌تواند مبلغ زیادی را در طول زندگی شما صرفه‌جویی کند. یک رتبه عالی می‌تواند باعث افزایش مبلغ اعتبار شما شود. اگر قصد استفاده از خط اعتبار را دارید، بهتر است که مطمئن شوید که Credit Score شما بالا می‌ماند تا بتوانید در صورت نیاز به استفاده از آن، شانس بیشتری در دریافت اعتبار داشته باشید و روی استفاده از اعتبارتان حساب کنید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید: