برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

فناوری بیمه یا اینشورتک چیست و چطور کار می‌کند؟

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
   

احتمالا کلمه فین تک را شنیده‌اید؛ استارت‌آپ‌های فناوری‌محوری که صنعت مالی را دگرگون می‌کنند. اصطلاحی نیز برای تازه‌واردان صنعت بیمه وجود دارد که به آن فناوری بیمه (اینشورتک) گفته می‌شود. فناوری بیمه هنوز در مراحل اولیه به سر می‌برد؛ اما تغییرات جالبی در شرکت‌های بیمه و مشتریانشان به وجود آورده است.

فناوری بیمه یا اینشورتک به چه معناست؟

Insurtech ترکیب دو کلمه انگلیسی Insurance (بیمه) و Technology (فناوری) است و به معنی فناوری بیمه است. این اصطلاح به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که از فناوری برای ایجاد نوآوری در صنعت بیمه استفاده می‌کنند و بازار سنتی شرکت‌های بیمه را بر هم می‌زنند. استارت‌آپ‌های اینشورتک خدماتی ارائه می‌دهند که باعث صرفه‌جویی در هزینه بیمه شود و این موجب می‌شود خرید از شرکت‌های سنتی بیمه، ناکارآمد و پر هزینه به نظر برسد.

فناوری بیمه چطور کار می‌کند؟

استارت‌آپ‌های اینشورتک از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌کنند؛ اما همه آن‌ها یک هدف دارند: رقابت با شرکت‌های بزرگ و جاافتاده بیمه و افزایش سهم بازار خود از طریق حل مشکلات مشتریان.

فرایندهای کند و دست‌وپاگیر در مدل‌های سنتی بیمه، بسیاری از مشتریان را ناراضی می‌کند. این روزها مردم تمایل دارند با یک ضربه انگشت، بیمه خریدای کنند و مراجعه حضوری و پر کردن انبوهی از فرم‌های کاغذی را بی‌مورد می‌دانند. استارت‌آپ‌های اینشورتک این را به خوبی می‌دانند و سعی دارند برای حل این مشکل راه‌حلی ارائه کنند.

شرکت‌های سنتی بیمه، مشتریان را بر اساس ریسک تخمین‌زده شده برای هر کدام، به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. این دسته‌بندی‌ها بسیار گسترده و نادقیق هستند؛ به این معنا که برخی از افراد به ناچار در گروه‌های پرریسک دسته‌بندی می‌شوند و مجبور می‌شوند بیش از آن چه که باید، حق بیمه پرداخت کنند. اما استارت‌آپ‌های اینشورتک سعی می‌کنند گروه‌بندی‌های دقیق‌تر و کوچک‌تری ایجاد کنند و از داده‌های واقعی هر مشتری برای تعیین حق بیمه استفاده کنند. این موضوع باعث می‌شود که بتوانند استراتژی قیمت‌گذاری منصفانه‌تری داشته باشند و حق بیمه‌های پایین‌تری را برای مشتریان در نظر بگیرند. این موضوع بازار بیمه را به شدت رقابتی می‌کند.

طبق تحقیقات Grand View در سال 2022، ارزش کل صنعت اینشورتک 5.4 میلیارد دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود این ارزش در سال 2030 به 152 میلیارد دلار برسد.

خرید بیمه از کسب‌وکار‌های اینشورتک مزایای دیگری هم دارد. برای مثال تمام مراحل خرید بیمه آنلاین است و دیگر هیچ نیازی به امضای فرم‌های کاغذی نیست. از طرف دیگری، تمام خدمات و محصولات یک استارت‌آپ فناوری بیمه، در یک پلتفرم با رابط کاربری آسان (مانند اپلیکیشن تلفن همراه) ارائه می‌شود که باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه مشتریان می‌شود.

اینشورتک با چه چالش‌هایی روبه‌رو است؟

بیمه صنعتی است که برای آن قوانین سفت و سختی وجود دارد. به دلیل این قوانین سفت و سخت، شرکت‌های بزرگ بیمه ریسک‌پذیر نیستند و بسیار محتاطانه عمل می‌کنند و با این استراتژی توانسته‌اند مدت طولانی در صنعت دوام بیاورند. این موضوع باعث می‌شود این شرکت‌ها از همکاری با استارت‌آپ‌های فناوری بیمه دوری کنند. این مشکل بزرگ‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد؛ زیرا بسیاری از استارت‌آپ‌های اینشورتک هنوز توانایی فعالیت مستقل را ندارند و به کمک غول‌های بزرگ صنعت بیمه برای رسیدگی به تعهدات خود و مدیریت ریسک نیاز دارند. این در حالی است که شرکت‌های بزرگ بیمه از همکاری با آن‌ها و پذیرفتن ریسک خودداری می‌کنند.

فناوری بیمه چگونه درآمد کسب می‌کند؟

فناوری بیمه برای کسب درآمد به کارمزد عملیات متکی است و از مشتریان کسب درآمد می‌کند. اما کسب‌وکار‌های اینشورتک با حذف دفاتر فیزیکی و کاهش پرسنل حداقل هزینه را دارند؛ زیرا بسیاری از عملیات پشتیبانی به صورت خودکار و کامپیوتری انجام می‌شود. به دلیل هزینه‌های پایین‌تر، شرکت‌های اینشورتک اغلب قادر به ارائه قیمت‌های پایین‌تری هستند.

 

اهمیت فناوری بیمه

اینشورتک نقش مهمی در اعمال و پرداخت پوشش بیمه‌ دارد:

  1. با فناوری بیمه، به جای اینکه مجبور باشید به شعب بیمه مراجعه کنید تا با یک نماینده صحبت کنید، بیمه را به صورت آنلاین خریداری می‌کنید.
  2. اینشورتک امکان مقایسه و بررسی بیمه‌های مختلف را به مشتریان می‌دهد و شرایط خرید اقساطی بیمه را فراهم می‌کند.
  3. Insurtech بر فردیت تأکید دارد. پلتفرم‌های فناوری بیمه با جمع‌آوری اطلاعات و پردازش داده‌های مشتریان، نیازهای واقعی هر فرد را می‌سنجند تا پوشش بهتر و قیمت مناسب‌تری به هر مشتری ارائه کنند. همچنین پلتفرم‌های اینشورتک ممکن است برنامه‌های بیمه‌ای انعطاف‌پذیرتر، سفارشی، کوتاه مدت یا قابل انتقال را به مشتریان پیشنهاد دهند.
  4. پلتفرم‌های اینشورتک این پتانسیل را دارند که به پرداخت خسارات سریع‌تر رسیدگی کنند و برای سناریوهای مختلف، راهکار ارائه کنند. برای مثال فرض کنید که بتوانید خودروی دوستتان را برای یک بعدازظهر قرض بگیرید و فقط با یک انگشت، برای آن پوشش بیمه تهیه کنید.

آیا خرید بیمه از استارت‌آپ‌ها بهتر از شرکت‌های سنتی است؟

برخی از مشتریان ممکن است تعامل رودررو را با یک نماینده بیمه که سال‌هاست او را می‌شناسند، ترجیح دهند. سایر مشتریان ممکن است ترجیح دهند که از طریق یک وب‌سایت با اپلیکیشن و با چند کلیک بیمه خود را خریداری کنند. اینشورتک پوشش‌های بیمه‌ای متنوعی ارائه می‌دهد که بیمه سنتی ممکن است قادر به ارائه آن نباشد. این که کدام یک بهتر از دیگری است، صرفاً به ترجیح مصرف‌کننده بستگی دارد.

جمع‌بندی

صنعت بیمه سنتی با معرفی اینشورتک تحت فشار قرار گرفته است. برخی ممکن است احساس کنند ارتباطات شخصی خود را با نمایندگان صنعت بیمه از دست خواهد داد و به همین دلیل ممکن است متحمل پرداخت حق بیمه بیشتری بشوند؛ اما فناوری بیمه تلاش می کند تا پوشش‌های بیشتر، شخصی‌سازی شده‌تر و انعطاف پذیرتر را با هزینه کم‌تر ارائه دهد.

ممکن است این مطالب هم برایتان جالب باشند: