برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

لندتک چیست؟ + همه چیز در مورد شرکت‌های لندتک

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

تکنولوژی همه صنایع از جمله حوزه مالی را تحت تاثیر قرار داده‌است. یکی از این حوزه‌ها، فرآیند دریافت وام است که به مرور زمان دچار تغییرات زیادی شده‌ است. در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که لندتک چیست و چگونه ظهور کرد.

 

ظهور لندتک از کجا شروع شد؟

نیاز به دریافت اعتبار به‌صورت اینترنتی زمانی به وجود آمد که بانک‌ها دیگر به مردم برای رسیدگی به مشکلات مالی خود به سادگی وام نمی‌دادند. از آن‌جایی که بانک‌ها در سال 2008 شرایط دریافت وام برای افراد را بسیار سخت‌گیرانه کردند، افراد بیشتری نیاز به دسترسی سریع به منابع مالی را احساس می‌کردند. حتی پس از بحران مالی آن سال، به نظر می‌رسید که بانک‌ها همچنان نسبت به افرادی که می‌خواهند وام بگیرند رویکرد محدود و سخت‌گیرانه‌ای دارند؛ صرف نظر از این که وام یک وام شخصی با مبلغ پایین و یا یک وام مسکن با مبالغ سنگین باشد. به همین دلیل، باید جایگزینی برای نظام وام‌گیری پیدا می‌شد.

در این‌جا دریافت اعتبار به‌صورت اینترنتی شروع به پیدایش کرد. این گزینه برای درخواست وام به مصرف‌کنندگان امکان دسترسی به وجوه مورد نیاز خود را بدون نیاز به گذراندن مراحل طولانی می‌داد. درحالی‌که هنوز هم در این رویکرد نوین برای دریافت وام، مدارکی برای تعیین ثبات مالی و اعتبارسنجی نیاز بود، اما این روش به‌طور موثرتری می‌توانست منابع مالی لازم برای توده مردم را تامین کند. این نوع از دریافت وام، نقطه شروعی برای صنعت لندتک بود.

دشواری دسترسی به وام‌های بانکی تنها دلیل محبوبیت این شیوه جایگزین نبود. در واقع دیجیتالی شدن فرآیند دریافت وام یا اعتبار، نتیجه اجتناب‌ناپذیر رشد فین‌تک بود. بسیاری بانکداری اینترنتی را آینده امور مالی می‌دانند، و قطعاً صنعت لندتک از این قاعده مستثنی نیست؛ به همین دلیل رشد طبیعی این صنعت مسلم بود.

انواع ضامن برای دریافت وام یا اعتبار

لندتک چیست؟

واژه لندتک (Lendtech) از به‌ هم پیوستن دو واژه انگلیسی “لند” به معنای “وام‌دهی” و “تک” که مخفف تکنولوژی است، ساخته شده و به معنای فناوری‌های وام‌دهی است. لندتک یکی از زیرشاخه‌های فین‌تک به شمار می‌رود که روشی اینترنتی برای دریافت اعتبار(وام) و سایر خدمات بانکی در فضایی امن و قابل اعتماد است. در واقع لندتک صنعتی است که شرکت‌ها و موسسات بر بستر یک پلتفرم دیجیتال خدمات اعتباردهی را به صورت آنلاین ارائه می‌کنند. سپس شما با استفاده از اعتبار یا وامی که از این شرکت‌ها دریافت می‌کنید، می‌توانید کالاها و خدمات مورد نیاز خود را خریداری کنید.

 

اعتبارینو چگونه به عنوان یک پلتفرم لندتک فعالیت می‌کند؟

اعتبارینو یک پلتفرم اعتباردهی آنلاین است که توسط شرکت فناوران مالی فراز طراحی شده تا لندتک را متناسب با نیاز و شرایط مردم ایران پیاده‌سازی کند. این پلتفرم امکان دریافت وام یا اعتبار امن و سریع را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

اعتبارینو یک پلتفرم چندوجهی است که تامین‌کنندگان مالی، تضمین‌کنندگان و متقاضیان اعتبار(وام) را به یکدیگر متصل می‌کند.

مدل فعالیت اعتبارینو به عنوان یک پلتفرم لندتک

نوآوری‌های صنعت لندتک

نوآوری در وام‌دهی اینترنتی و ظهور لندتک جهشی از ماهیت قدیمی بانکداری سنتی بود. شرکت‌های لندتک با ارائه پاسخ به یک تقاضا توانستند بازار وام‌های شخصی را آرام کنند. خوشبختانه نوآوری در فین‌‌تک و صنعت مالی باعث شده که شرکت‌های لندتک نه فقط برای وام‌های کوچک، بلکه برای تامین مالی مبالغ بالاتر مثل خرید خودرو هم راهکاری قابل اتکا باشند. این روزها تکنولوژی‌هایی به صنعت لندتک نفوذ کرده‌اند که این صنعت را به فضای امن‌تری برای دریافت وام و اعتبار تبدیل کرده‌اند:

  • مدیریت داده

دسترسی بانک‌ها و موسسات مالی به همه اطلاعات مالی ما برای دریافت وام همواره یک نگرانی برای مشتریان بوده که قابل درک است. بانک‌ها چندین دهه است که ‌‌ توانسته‌اند به تاریخچه مالی ما دسترسی داشته باشند؛ اما با مدیریت داده‌ها در لندتک، وام دادن به یک فرآیند بسیار خصوصی‌تر و تحت کنترل وام‌گیرنده تبدیل می‌شود. از طرفی شرکت‌های لندتک این امکان را دارند تا با کسب اجازه از مشتریان خود، به داده های مورد نیاز دسترسی داشته باشند تا مبالغ وام بالاتری را با توجه به وضعیت مالی مشتریان به آن‌ها ارائه دهند.

  • بانکداری اینترنتی

همانطور که همه ما به خاطر داریم، بانکداری قبلاً یک فرآیند کاملا سنتی بود؛ بدین معنا که هر زمان که یک مشتری می‌خواست پول خود را برداشت کند یا امور مالی خود را به هر طریقی سازمان‌دهی کند، باید به شعبه فیزیکی که در آن حساب باز کرده بود مراجعه می‌کرد. برای افرادی که نمی‌توانستند به راحتی به بانک‌ها دسترسی داشته باشند، این به معنای کاهش دسترسی آن‌ها به پول خود بود که به نوبه خود دریافت و بازپرداخت وام را دشوار می‌کرد.

با پیشرفت‌ بانکداری اینترنتی، شعب فیزیکی بانک‌ها کم‌کم بسته می‌شوند. مشتریان می‌توانند بیشتر کارها را، از درخواست اعتبار و دریافت وام گرفته تا خرج کردن و پرداخت اقساط آن، با ضربه‌زدن روی صفحه موبایلشان یا فشار یک دکمه انجام دهند، در نتیجه مدیریت امور مالی بسیار ساده‌تر و قابل اعتمادتر می‌شود.

  • هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

بانک‌ها، شرکت‌های صادرکننده کارت اعتباری و وام‌دهندگان به طور یکسان از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای بهبود فرآیندهای اعتباردهی خود استفاده می‌کنند. همچنین از این تکنولوژی‌ها به عنوان یک اقدام امنیتی برای جلوگیری از رخداد هرگونه کلاهبردری اینترنتی استفاده می‌شود. در واقع این نوع امنیت به تمرکز اصلی استارتاپ‌های فین‌تک تبدیل شده است تا فرآیندی امن‌تر و بدون کلاهبرداری را برای مدیریت وجوه ما ارائه ‌کنند؛ تا در نهایت از پول ما، اطلاعات ورود به حساب‌کاربری و موارد دیگر محافظت کنند.

  • بلاک‌چین

بلاک‌چین که با ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و غیره مرتبط است، به خودی خود یک فناوری چشمگیر است که برای ایمن‌سازی قراردادها و سایر داده‌ها برای اعتباردهی استفاده می‌شود. این فناوری‌ها می‌توانند یکی از قدرتمندترین نوآوری‌هایی باشند که صنعت مالی تا به حال به خود دیده است، زیرا می‌تواند وام‌دهی و بانکداری را به فرآیندی امن‌تر و مشتری‌پسندتر تبدیل کند.

 

لندتک چطور باعث افزایش سرعت فرآیند دریافت وام شده است؟

تا این‌جا دیدیم که فناوری‌های مالی محرمانگی اطلاعات را برای دریافت اعتبار افزایش داده است، اما روی سرعت دریافت وام هم تاثیر گذاشته ‌است؟

با توجه به اینکه اکثر مشتریان خواستار پاسخ سریع از شرکت‌ها برای درخواست وام هستند، توانایی ارائه سریع وام و تامین اعتبار برای هر وام‌دهنده‌ای که می‌خواهد سهم قابل‌توجهی از بازار را به دست آورد، ضروری است.

صاحبان مشاغل کوچک، به طور متوسط زمانی معادل 25 ساعت را صرف یک درخواست وام یا تامین اعتبار از بانک‌های سنتی می کنند، در‌حالی‌که یک شرکت لندتک می‌تواند به همان درخواست در عرض 30 دقیقه پاسخ دهد. از تأیید سریع آنلاین گرفته تا تعداد محدودتر مدارک و جزییات موردنیاز، لند‌تک پاسخ سریع‌تری به متقاضیان وام یا اعتبار ارائه می‌کند. با دریافت اعتبار از شرکت‌های لندتک، متقاضیان می‌توانند ظرف مدت 3 روز به مبلغ وام یا اعتبار درسترسی داشته باشند.

این صنعت هنوز راه درازی برای سرعت بخشیدن به فرآیند دریافت اعتبار دارد، اما در حال حاضر شرکت‌های لندتک فرآیند دریافت وام را از همیشه ‌سریع‌تر کرده‌اند. همچنین این شرکت‌ها با بررسی امتیاز اعتباری شما و عوامل دیگر تعیین می‌کنند که آیا شما می‌توانید از عهده بازپرداخت وامی که درخواست کرده‌اید برآیید یا خیر. این فرآیند عادلانه‌تر و ایمن‌تر است زیرا تضمین می‌کند به شما وامی که توانایی بازپرداخت آن را ندارید داده نمی‌شود.

 

جمع‌بندی

لندتک دنیای وام‌دهی را برای همیشه تغییر داده‌است. با تصمیم‌گیری و تایید سریع‌تر بیشتر وام‌ها، متقاضیان می‌توانند به وجوه مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند، بدون اینکه مجبور باشند هفته‌ها منتظر بانک بمانند. چه به وام کوتاه‌ مدت یا حتی اعتبار برای خرید یک خودرو نیاز داشته باشید، می‌توانید قدردان صنعت لندتک باشید.