برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

فناوری پرداخت یا پی تک (PayTech) چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

همه‌گیری کرونا از سال 2020 باعث شد که تراکنش‌های آفلاین تا 60% کاهش پیدا کند و تراکنش‌های آنلاین فرصت رشد پیدا کنند. این رشد سریع، تغییر شیوه پرداخت از نقدی به غیرنقدی را رقم زد و موجب شد روندهای مختلف پرداخت دیجیتال مانند پرداخت غیرتماسی، کیف‌پول الکترونیکی، پرداخت‌های مبتنی بر QR کد، مدل الان بخر بعدا پرداخت کن، نئوبانک‌ها، بانکداری باز و … محبوبیت پیدا کنند. صنعت پرداخت در حال گذر از یک انقلاب آرام است و در مرکز این انقلاب، فناوری پرداخت یا پی تک قرار دارد.

 

پی تک به زبان ساده

پی تک (PayTech) مخفف عبارت Payment Technology است که در فارسی به آن فناوری پرداخت گفته می‌شود. پی تک یکی از حوزه‌های فین‌تک است که بیشتر بر تراکنش‌ها و پرداخت‌ها تمرکز دارد. یکی از حوزه‌های کلیدی فناوری پرداخت، انجام تراکنش‌های بدون خطا است که در آن امکان بروز هر مشکلی برای انجام تراکنش به حداقل می‌رسد یا وجود ندارد. پرداخت‌های موبایلی و غیرتماسی به دلیل راحتی بیشتر و دردسر کم‌تر، محبوبیت خاصی دارند.

ایده اصلی فناوری پرداخت این است که قبلاً پرداخت‌ها فقط به معنای مبادله پول بود؛ اما اکنون با استفاده از نوآوری‌ها در روش‌های پرداخت و امور مالی، تراکنش‌ها نقش بسیار بزرگ‌تری در زندگی افراد دارند زیرا افراد بیشتری به پرداخت‌های موبایلی و دیجیتال روی می‌آورند. با پرداخت‌های موبایلی و دیجیتال، فرصت بیشتری برای بهبود تجربه مشتری وجود دارد و شرکت‌های پی تک با ارائه روش‌های پرداخت راحت، نحوه تعامل مردم با پول را تغییر می‌دهند.

 

شرکت‌های پی تک

شرکت‌های پی‌تک، شرکت‌های فعال در حوزه فناوری مالی هستند که از تکنولوژی برای انتقال الکترونیکی ارزش استفاده می‌کنند؛ این شرکت‌ها اغلب بر پرداخت‌های سریع‌تر، ایمن‌تر و راحت‌تر که از هر مکان و در هر زمان انجام می‌شوند، تمرکز می‌کنند.

فناوری پرداخت یا پی تک یکی از حوزه‌هایی است که پلتفرم اعتبارینو در آن فعالیت می‌کند. اعتبارینو برای اولین بار درگاه پرداخت هیبرید را توسعه داده است تا مشتریان بتوانند به طور هم‌زمان، پرداخت نقدی و اعتباری را از یک درگاه پرداخت واحد انجام دهند. امکان استفاده از کیف‌پول الکترونیکی در پنل کاربری، از دیگر خدمات اعتبارینو در حوزه فناوری‌های پرداخت است.

 

بررسی اجمالی صنعت PayTech

صنعت PayTech هر ساله به دلیل افزایش مداوم پرداخت‌های دیجیتال به سرعت در حال رشد است. طبق گزارش Capgemini در مورد پرداخت‌های جهانی، تعداد تراکنش‌های غیرنقدی در سال 2019 در سطح جهان به میزان 14% رشد کرد و به 708.9 میلیارد رسید که بالاترین میزان افزایش را در 10 سال گذشته تجربه کرده است. طبق گزارش ACI Worldwide، فروش کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته 209% رشد داشته است. نرخ پذیرش کیف‌پول الکترونیکی نیز در کشورهایی مانند ایالات متحده شروع به افزایش کرده است.

صنعت فناوری پرداخت در حال رونق است و به لطف بانکداری باز، رشد و تحول زیادی را تجربه خواهد کرد. دولت‌ها با همه‌گیری کرونا مردم را به عدم استفاده از پول نقد تشویق می‌کنند و به نظر می‌رسد که محبوبیت تراکنش‌های غیرنقدی به طور مداوم در حال افزایش باشد. برخی پیش‌بینی می‌کنند که در سال 2023، پرداخت‌های مبتنی بر تلفن همراه 1.3 میلیارد کاربر خواهد داشت.

رشد استفاده از روش‌های پرداخت غیرنقدی

فناوری پرداخت و بانکداری

بخش بانکی همیشه مستعد تغییر است. با افزایش تعداد شرکت‌های فین‌تک در سطح جهان، بانک‌های سنتی مجبورند برای باقی ماندن در فضای رقابتی تلاش کنند. شرکت‌های فناوری پرداخت خدمات متنوع‌تری را با کارمزدهای پایین‌تر به مشتریان ارائه می‌دهند و به همین دلیل، بانک‌ها را مجبور به بهبود خدمات می‌کنند. این اتفاق لزوماً بد نیست؛ زیرا استارت‌آپ‌ها و فین‌تک‌های جدید به بانک‌ها و موسسات مالی سنتی کمک می‌کنند تا نوآوری بیشتری داشته باشند و صنعت پرداخت را به سمتی سوق دهند که بتواند به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه کند.

 

ارکان مختلف در صنعت فناوری پرداخت

شرکت‌ها و سازمان‌های مختلفی وجود دارند که نقش‌های مهمی در صنعت PayTech ایفا می‌کنند. در این بخش برخی از نقش‌آفرینان این صنعت را به شما معرفی می‌کنیم:

ارکان مختلف صنعت پی تک یا فناوری پرداخت

موسسات پول الکترونیکی (EMI):

Electronic Money Institutions سازمان‌هایی هستند که مجوز بانکی ندارند و برای ارائه خدمات باید با سایر شرکای تجاری همکاری کنند. این موسسات نیازمندی‌های مالی خاصی را تامین می‌کنند و می‌توانند پول الکترونیکی صادر کنند.

شبکه کارت‌ بانکی:

شبکه‌ کارت‌های بانکی در خارج از ایران شرکت‌هایی مانند Mastercard و VISA هستند که امکان تراکنش بین شبکه پذیرندگان (فروشندگان) و صادرکنندگان کارت را فراهم می‌کنند. این شرکت‌ها زیرساخت تراکنش را ایجاد می‌کنند و برای پردازش تراکنش‌های مبتنی بر کارت بانکی، کارمزد دریافت می‌کنند. در ایران به شبکه کارت‌های بانکی شبکه شتاب گفته می‌شود.

بانک صادرکننده و پذیرنده کارت:

بانک صادرکننده، انواع کارت بانکی را برای مشتریان صادر می‌کند و بانک پذیرنده، حساب پذیرندگان (فروشندگان) را نگهداری می‌کند و تراکنش‌های انجام شده را پردازش می‌کند.

درگاه‌ پرداخت:

درگاه پرداخت یک فناوری سمت کاربر است که برای انتقال اطلاعات تراکنش، بین بانک مشتری و بانک فروشنده استفاده می‌شود.

ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت (PSP):

پی‌اس‌پی‌ها شرکت‌هایی هستند که خدمات پرداخت بانکی را فراهم می‌کنند. این شرکت‌ها مدیریت تراکنش را از ابتدا تا انتها بر عهده دارند. PSPها کسب‌و‌کارها را قادر می‌سازند تا تمام فرآیند پرداخت را برون‌سپاری کنند.

 

PayTech چه تغییری در آینده پرداخت ایجاد می‌کند؟

یک بخش عمده از تغییرات در روش پرداخت می‌تواند استفاده گسترده‌تر از کیف‌پول الکترونیکی باشد. در برخی از کیف‌پول‌های الکترونیکی حتی می‌توانید میزانی از پول خود را ذخیره کنید. استفاده از کارت‌های مجازی نیز برای انجام تراکنش از طریق رایانه یا تلفن همراه رواج بیشتری پیدا می‌کند. عملکرد این کارت‌ها تقریباً مانند کارت نقدی یا اعتباری است. حتی دستگاه‌های پرداخت پوشیدنی نیز در حال توسعه هستند که به عنوان Paytech Of Things شناخته می‌شوند و به شما امکان می‌دهند با اتصال کارت‌های بانکی خود به لوازم جانبی مانند عینک آفتابی، پرداخت انجام دهید.

یکی دیگر از روش‌های پرداخت که در حال ترند شدن است، احراز هویت بیومتریک است. حدود 10 سال پیش از این تکنولوژی در مدارس انگلستان برای پرداخت هزینه ناهار با اثر انگشت استفاده می‌شد. این روش پرداخت برای احراز هویت از تشخیص چهره، تشخیص عنبیه، تجزیه و تحلیل ضربان قلب و نقشه‌برداری از الگوی رگ‌های خونی بدن نیز استفاده می‌کند.

فناوری بلاک‌چین نیز یکی دیگر از تکنولوژی‌های نوظهور است که روش پرداخت امن را میسر می‌کند. پرداخت‌های P2P (فرد به فرد)، انتقال وجه بین افراد را از همیشه آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. برخی شرکت‌های پی تک هم از Big Data یا کلان‌داده‌های پرداخت استفاده می‌کنند تا تجربه پرداخت مشتریان خود را شخصی‌سازی کنند.

 

جمع‌بندی

انتظارات مشتریان دائما در حال تغییر است. از آن جایی که این روزها افراد کم‌تر به بانک‌ها اعتماد می‌کنند و بیشتر به برندهای مورد علاقه خود اعتماد دارند، شرکت‌های PayTech مانند فناوران مالی فراز به برندها کمک می‌کنند تا روابط طولانی مدت با مشتریان خود ایجاد کنند. همانطور که در این مطلب گفتیم، PayTech مفهوم دیگری برای آینده صنعت پرداخت است. پرداخت نقدی یا پرداخت آفلاین به زودی منسوخ خواهد شد؛ و در آینده نزدیک، بیشتر پرداخت‌ها به صورت آنلاین و مبتنی بر فین‌تک خواهد بود.